Historie

Chovná stanice de Galupo vznikla díky přátelství tří kamarádů. Dva z nich, studenti fakulty veterinární mediciny a přátelé z rodných Loun, MVDr. Vladimír Poláček a MVDr. Gustav Závodský se v roce 1947 setkali s paní Vlastou Baitlerovou, chovatelskou irských teriérů, a toto plemeno jim rázem učarovalo. MVDr. Poláček, otec současné chovatelky, se tak stal spolumajitelem fenky "Aero Yna" z chovu paní Baitlerové, potomka importovaných kvalitních rodičů psa Newpark Comet a fenky Movilla Lass. Spolumajitelem byl MVDr. Gustav Závodský. O rok později přikoupili další fenku "Aero Zombies" a zaregistrovali chovatelskou stanici s názvem

de Galupo

Název stanice byl odvozen ze jmen zakladatelů (Gustav, Lukáš, Poláček). Pan Lukáš byl třetím z trojice dobrých přátel, jeho křestní jméno se nám však nepodařilo dohledat. Přívlastek "de" byl přidán pro znělost názvu a pro společnou náklonnost k francouzskému jazyku. Společně odchovali v Lounech několik vrhů štěňat. Později se MVDr. Závodský přestěhoval do Vodochod a začal se věnovat chovu malých kníračů. MVDr. Poláček poté pokračoval v chovu irských teriérů sám.

V sedmdesátých a osmdesátých letech spolupracoval MVDr. Poláček intenzivně i s řadou zahraničních chovatelů, zejména německých. Z toho plynulo i opakované zahraniční krytí kvalitními psy. Začátkem osmdesátých let dovezl kvalitního psa champ. Camogie Crusader, který českou populaci irských teriérů výrazně ovlivnil, řada jeho potomků získala významná exteriérová ohodnocení. Během své chovatelské kariéry odchoval MVDr. Poláček 58 vrhů irských teriérů. Pravděpodobně není v Čechách žádný irský teriér, v jehož rodokmenu by se krev zvířat z některého jeho odchovu nevyskytovala.

Po smrti MVDr. Poláčka v roce 1990 se jeho dcera Vědunka, provdaná Vašátková, rozhodla v chovu pokračovat. Vzhledem k mnoha životním okolnostem nemohla již chovatelství provozovat v takovém rozsahu, jako její otec, krevní linie chovatelské stanice de Galupo však pokračuje do dnešních dnů.

Postranní panel
Zpět na hlavní stránku